Kapma Kepçe

ATIKSU ARITMA TESİSLERİNDE IZGARA TEMİZLEME MAKİNASI “KAPMA KEPÇE / CLAMSHELL” KULLANIMI:

Son yıllarda Atıksu Arıtma Tesislerinin kapasitelerinin artması (atıksu debilerinin büyümesi) sonucu kaba ızgaralarında tıpkı hidroelektrik santrallerde olduğu gibi ızgara temizleme makinası kullanımı zorunlu hale gelmiştir. Sektörde daha çok clamshell, kapma kepçe veya klemşel olarak isimlendiriyor ve biliniyor.

Kanalizasyon sistemine atılan kumaş parçaları, hijyenik ürünler, saç, ıslak mendil vs türünde kaba çöplerin ayrıştırılması amacına uygun olarak tasarladığımız makinalar kullanılmaktadır.

İSKİ Ataköy Atıksu Arıtma Tesisi II Kısımda 9 adet ile İSKİ Tuzla Atıksu Arıtma Tesisinde 4 adet SUSAMURU montajı tamamlanmış ve işletmeye teslim edilmiştir.

Ataköy projesi Alkataş ve Deniz Mühendislik firmaları, Tuzla projesi ise Alkataş firmasının önderliğinde tamamlanmıştır.

Birbirinden çok farklı inşaat yapıları olan her iki projenin çözümleri de son derece farklı olmuştur. Özellikle Ataköy projesinin tavanda yedek makine değişimini sağlayan köprü geçişleri dikkate değer bir tasarıma sahiptir.